Eland Eland penzion

Penzión a ubytovanie na Červenom Kláštore

Naša jedinečná poloha v blízkosti Červeného Kláštora Vám zabezpečí pohodlie a relax v čarokrásnom prostredíi Zamaguria, ktorý si zamilujete.

Turistika, rekreácia

Turistika Výborná poloha nášho penziónu ponúka návštevníkom množstvo možností na športovanie, rekreáciu a turistiku.

Pieninský národný park s Troma Korunami, Spišskou Magurou a Ľubovnianskou vrchovinou, ale aj typické goralské dedinky poskytujú pre vnímavého turistu množstvo krás. Cyklotrasy poskytujú dokonalé podmienky pre cykloturistiku, rybárom sa naskytuje možnosť rybolovu v čistých vodách Dunajca. Ďalšími lovnými tokmi sú Rieka, Lipničanka, Osturniansky potok, ktoré ešte dopĺňajú rybníky v Červenom Kláštore a Spišskej Starej Vsi. Veľká výmera lesov a bohatstvo poľnej zvery v Zamagurí poskytuje možnosti poľovania.

V zimným mesiacoch si prídu na svoje lyžiari, ktorí v malebnej krajine nájdu výborný terén pre zjazdové i bežecké lyžovanie.

Súčasný trend je taký, že turistika a návštevnosť v oblasti horstva Spišskej Magury sa sústreďuje do jej južných svahov až po hrebeň. Je určovaná aj skutočnosťou, že v doline od Podspádov až po Tatranskú Kotlinu je veľa ubytovacích a stravovacích možností. Najfrekventovanejšou trasou peších turistov je prechodová trasa z Jezerska do Bachledovej resp. Blaščatskej doliny a naopak.

Strmé bralá Pienin obmýva pohraničná rieka Dunajec, ktorá si svojím dravým prúdom vyhĺbila vo vápencoch 8,5km kaňon s vysokými skalnými stenami. Najväčšou atrakciou pieninskej turistiky je romantická plavba na typických goralských pltiach po Dunajci. Plavba sa traduje od polovice 19. storočia medzi kúpeľnými mestami Smerdžonka (dnes súčasť Červeného Kláštora) a Szcawnica. Splav trvá 80 - 120 min. a končí na mieste nazývanom Kače. Najkrajším úsekom plavby je čarovné Prielomové údolie, pozdĺž ktorého vedie aj náučný chodník. Milovníci adrenalínu si prídu na svoje pri raftingu, vodnom slalome a kanoistike po divokom prúde Dunajca.

Návštevnosť slovenskej časti Pienin reprezentujú aj cykloturisti z Poľskej strany, ktorých cieľom je Červený Kláštor. Späť sa vracajú cez Haligovce, Veľký Lipník a Lesnicu do Poľska.

Existuje tu veľa túr pre horské bicykle v Pieninskom národnom parku a Spišskej Magure. Obľúbenou trasou je prechod prielomom Dunajca.

Aby ste si mohli svoju cyklotúru nerušene užiť, v čase od 8:00 do 18:00 Vám naša požičovňa poskytne až 15 bicyklov.

Blízke okolie - Tatry, Kežmarok, Levoča, Národný park Slovenský raj, návšteva hradov v Niedzyczi a v Starej Ľubovni, plavba výletnou loďou po priehrade na Dunajci, termálne kúpalisko Vrbov (40 km), kúpele Vyšné Ružbachy (30 km).

Kultúrne pamiatky, ktoré sa nachádzajú v blízkosti sú dôležitým lákadlom pre turistov. Na zozname kultúrnych pamiatok sú zapísané nasledujúce lokality:
 • Národná kultúrna pamiatka Červený Kláštor s kostolom a kláštorom kartuziánov, založený v roku 1319
 • Reľov s rímskokatolíckym kostolom povýšenia sv. Kríža, ktorý je postavený na mieste staršej renesančnej kaplnky
 • Havka s klasickou kaplnkou Panny Márie z prvej polovice 19. storočia
 • Jezersko, obec s reťazovou zástavbou zrubových domov
 • Lechnica s kostolom, ktorý bol pravdepodobne vybudovaný na mieste ranogotického kostola zo začiatku 14. storočia
 • Malá Franková s drevenou kaplnkou a zvonicou zo začiatku 20. storočia spolu so zrubovými domami
 • Matiašovce, prvýkrát spomínané v listinách z roku 1326, poľnohospodárska, pastierska a drevárska obec, v ktorej sa pálila ražňovica. Táto malebná obec v sebe ukrýva rímskokatolícky gotický kostol sv. Petra a Pavla so zvonicou, pôvodne renesančnou stavbou, ktorá bola neskôr prestavaná.
 • Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Osturňa , o ktorej prvé zmienky sú z roku 1313. Je vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu goralskej ľudovej architektúry. Dominantu tvoríkostol sv. Michala archanjela
 • Spišské Hanušovce s rímskokatolíckym kostolom Povýšenia sv. Kríža a prícestnou kaplnkou
 • Veľká Franková, ktorá sa prvýkrát spomína v listinách z roku 1314 so zaujímavým kostolom sv. Mikuláša biskupa
 • Mlyn a píla, ktoré sú pamiatkami vedy a techniky zo začiatku 19. storočia

Tesnú blízkosť hraničných prechodov možno využiť na výlet do Poľska. Hraničný prechod v Lesnici je určený len pre peších turistov a cykloturistov zo štátov, ktoré majú bezvízovy styk s Poľskom. Druhý hraničný priechod je 2 km od nástupišťa Nokle v Lysej nad Dunajcom a určený pre turistov zo Slovenska, Česka a Poľska.